Kaffesnobben

Arkiv för september 2005

Espressoboken

Som namnet antyder är det här en bok som inriktar sig speciellt på kaffe som är bryggt med espressomaskin, och dessutom i Italien. Italiensk espresso alltså.

Själv har jag aldrig varit i Italien, så jag får lita på författarna när de skriver att Skillnaden mellan italiensk espresso och övriga världens är förvånansvärt stor och förklaringen hittar man lite djupare i kulturen..

30 september 2005 | Kommentarer (10)

da Matteo

Ett favoritställe sedan många år. Jag kommer inte ihåg när jag först hittade det som då var ett litet krypin i Victoriapassagen i Göteborg. Det bör ha varit cirka 1997.

På den tiden hette det Espresso och hade ett par ståbord i mitten och diskar längs väggarna. Trångt och varmt var det. Säkert var det därför dörren stod öppen för det mesta, oavsett väder och temperatur.

26 september 2005 | Kommentarer (14)

Bar Centro

Vissa caféer flyttar runt lite innan de slår sig till ro. Bar Centro är ett exempel på det. Fler än jag minns förmodligen vilket bra kaffe som serverades på Oji, en nudelbar som en gång fanns på Vasagatan. Mer än en gång gick jag dit mest för kaffets skull.

När sedan en liten lokal på Kyrkogatan fick brun renoveringspapp för fönstren och man kunde läsa att något som hette Oji Espresso skulle öppna där inom kort blev jag väldigt nyfiken.

20 september 2005 | Kommentarer (20)

Kaffeboken

Första gången jag såg Lars Elgklous Kaffeboken var på Frank's Coffee Shop. Det var innan det blev utbyggt, så det var ofta nästan omöjligt att tränga sig förbi disken och ta sig till de inre delarna av caféet.

Därför satt jag ofta vid ett av fönsterborden när jag drack mitt kaffe. Och där brukade ägaren ha några böcker om kaffe liggande. En av böckerna var, som du säkert redan har gissat, Kaffeboken.

15 september 2005 | Kommentarer (0)

Varför Kaffesnobben?

Säkert kommer många att undra över namnet Kaffesnobben. Varför döper man en webbplats till det? Svaret är att det var ett så naturligt namn att det dök upp i mitt huvud ganska kort tid efter att jag hade bestämt mig för att börja skriva om kaffe.

Det är ju så att även om vi i Sverige dricker otroliga mängder kaffe så görs det sällan med någon vidare finess. Ofta nöjer vi oss med vad som helst i koppen, så länge det är mörkt till färgen och åtminstone påminner om kaffe. Jag har väldigt svårt att finna mig i det.

14 september 2005 | Kommentarer (10)

På jakt efter webbhotell?

Jag rekommenderar lopnet.se. Jag använder dem själv och är helnöjd!

Syndikering/XML-flöde

Genom att prenumerera på alla inlägg i din nyhetsläsare får du automatiskt reda på när det finns något nytt att läsa på Kaffesnobben.