
Som jag har nämnt tidigare åkte jag nyligen till London för att tala på webbkonferensen @media 2006 och samtidigt passa på att undersöka utbudet av espressobarer. Mina intryck av Caffé Nero och Coffee Republic finns redan att läsa.
De som har läst det jag har skrivit om olika cafékedjor och vilken typ av kaffe jag föredrar kanske undrar varför jag brydde mig om att prova Starbucks, en amerikansk cafékedja med tveksamt rykte när det gäller kaffekvalitet.
Svaret är enkelt: nyfikenhet. Starbucks finns inte i Sverige. Dessutom var konferenskaffet så dåligt att jag gav mig ut för att hitta något bättre, och då var det enda stället inom rimligt avstånd en Starbucks. Det visade sig att konferenskaffet kanske inte var så dåligt ändå.
Alltså, det känns ju direkt när man går in genom dörren till en Starbucks att där finns inget bra kaffe att hämta. Jag kan inte sätta fingret på det, men det är en känsla jag får. Ungefär som att gå in på Espresso House och se att "fel" barista jobbar. Man vet på förhand att man kommer att gå därifrån med en mugg vuxenvälling oavsett vad man beställer.
Och precis så blev det på Starbucks. I brist på vettiga alternativ på menyn (nej, smaktillsatser, kolasås, grädde och vanilj är inga vettiga alternativ) beställde jag en cappuccino. Jag kunde lika gärna ha beställt varm mjölk.
Tyvärr, Starbucks. Blask och smaksatt kaffe kanske funkar i USA, men här är det fler än jag som vill ha kaffe som smakar kaffe.
Jag rekommenderar lopnet.se. Jag använder dem själv och är helnöjd!
Genom att prenumerera på alla inlägg i din nyhetsläsare får du automatiskt reda på när det finns något nytt att läsa på Kaffesnobben.
Kommentarer
Håller med dig! Starbucks kaffe smakar inte bra, det är rena fosterfördrivningen.
Hade en mardröm för ett tag sedan då jag drömde om en Starbucks butik där man fick sylt i kaffet. Det var hemskt.
Fast deras affärsidé fungerar uppenbarligen.
Sylt i kaffet... det kan man få på Café Safari i Kiruna... I en "Norrlands latte" är det hjortronsylt om jag inte missminner mig...
Ska kolla upp det hela och återkomma med säker information.
Här kommer jag att hänga framöver; ´coz I love coffee. :-D
Jag vet inte vad det är för fel på mig, men jag älskar Starbucks regular black.
Har precis köpt ny maskin och kvarn och tamper..kommer förmodligen inte att dricka kaffe på stan på djäkligt länge *S* Vet inte hur resten av sverige är men här i stockholm finns nog bara 5-6 ställen där man kan få en riktig espresso ,Sosta ,Spuntino,Molto,Non solo bar,Alfons och Fazer deli mitt emot pharmacia om rätt tjej jobbar *L* och nåt till på hornsgatan ,men jag är rätt kinkig på kaffe som sagt ..
Per
Provade på en Frappuccino.. med grädde *huwwa* Det var ingen höjdare.
De verkar ha en förkärlek till såser och diverse andra samtillsatser. Som sagt, det kanske funkar i USA med i Europa, nja.
Iof så vet jag att Wayne's Coffe har rätt mycket sånt också på menyn. För mig är det mest nåt man kan tänka sig prova en gång för att se hur det smakar med så beställer man aldrig det igen.
Efter några dagar i London längtade jag hem till riktiga kaffebarer.
Sostas är inte riktigt i samma klass som melqvists på rörstrandsgatan om du frågar mig:)
Starbucks är helt ok och klart bättre än sitt rykte. Miljön ju trist men kaffet är bra, se dock till att beställa en extra shot till din cappuccino.
I cannot read the post or the comments here, but I did live in Europe for three years (just outside of Venice, Italy), and I can't imagine or guess that coffee from an American corporation in any part of Europe would be viewed in a positive way. Just a hunch.
@Mike: Some people actually do seem to think Starbucks offers decent coffee. I don't ;-).
Thanks Roger, that's my thinking too. After having lived in Italy for three years, any state-side coffee-on-the-run pales in comparison. I was spoiled when I was there. :-)
Mitt mest absurda besök på Starbucks var i Peking i den s.k förbjudna staden vilket är det kejserliga palatset sedan 700 år. Visste inte om jag skulle skratta eller gråta medans jag drack min latte och funderade på hur sjutton Starbucks hamnat här...
Själv gillar jag faktiskt Starbucks - inte när jag ska ha ett gott kaffe, utan när jag känner mig lite godissugen. En Caramel Macchiato är som drickbar gräddkola med lätt touch av kaffesmak. Är det en riktig kaffe jag behöver, går Starbucks fetbort. =)
Jag tror att de flesta som kritisera Starbucks kaffet, har ingen aning om kaffe!!!
Första när man kan beskriva och skilja pá olika kaffesorter lika väl som olika viner, dá vet man vad är bra och vad är dálig kaffe ; )
Starbucks har mánga olika typer av kaffe och över ett 30-tal olika kaffesorter som är väldigt olika!Redan processen hur de rostar sina kaffebönor är mer tidskrävande,samt det räcker bara att man ser pá malen Starbucks kaffe och nágon vanlig kaffe, ser man vad är kvalitet!!
Det ända som man kan kanske kritisera är att de är kanske nágot starkare än vad vi är vana med i Norden!
Men, pá Starbucks fár du ditt kaffe som du vill ha det; extra hot, wet/dry cappucino,starkare/svagare etc
Kaffet kanske smakar skit, men frappucino med vanilla bean smak äger fett!!!
Starbucks är faktiskt långt mycket bättre än vad de allra flesta tror. Det är inte kaffevärldens McDonalds, utan framgångsreceptet är bra kaffe snabbt.
Ok, du kanske kan hitta bättre kaffe på några ställen. Men faktum är att många kedjor i Europa inte kommer i när det gäller smaken. Det känns som att ofta är det den vanliga avundsjukan/lillebrorskomplexet gentemot USA som talar snarare än smaken på kaffet.
@Mikael: Jag struntar fullständigt i att Starbucks är från USA. Det är miljön och kaffesmaken jag bedömer. Kaffet jag fick var uselt - enligt min uppfattning. Det kan möjligen ha varit ett olycksfall i arbetet, men jag har inte haft chansen att prova Starbucks fler gånger efter det så jag vet inte. Nästa gång jag stöter på en Starbucks ska jag ge det en ny chans.
Starbucks grand Latte är faktiskt inte helt fel. Krämig och god mjölk och med en god kaffesmak i botten. Rekommenderas!
Vad inte många här i Sverige vet om Starbucks är att när de startade i Seattle 1971 så var det av tre killar med en oerhörd passion för gott kaffe. De hade inget intresse i att starta ett företagsimperium och de sätter fortfarande profiten långt ner i sin mission. Men de har lyckats tack vare att de aldrig kompromissat med kvaliteten, med inköpen, med rostningen, med sin personal. Däremot lider de av att buntas samman med andra multiinternationella amerikanska kedjor som McD och Burger King. Men man måste komma ihåg att Starbucks inte bara revolutionerade coffee shop-marknaden. De skapade den.
Hur kaffet smakar beror väldigt mycket på vem (personalen) som har gjort kaffet, inte vilket ställe man går till. Jag har varit på diverse Starbucks i både New York, London och Paris. På vissa märks det att personalen är ny eller urless på sitt jobb; kaffet blir bara inte bra. På andra ställen märks det att det är tvärtom; jag har druckit samma sak som på det "dåliga stället" och kaffet smakar istället underbart. Gillar du inte vad du fick första gången; pröva en annan kaffesort eller en extra shot espresso nästa gång. Säga vad man vill om Starbucks, men de har faktiskt gott kaffe - och då räknar jag ändå mig själv som en kräsen kaffemänniska. Starbucks under rusningstid är dock aldrig något jag vill rekommendera; personalen är stressad, slarvar med espresson och temperaturen på mjölken. Men döm inte alla Starbucks som dåliga bara för att du har varit på ett som inte uppfyllde de personliga kraven.
StarBucks är nog ärligt talat bland det godaste jag har druckit i hela mitt liv, definitivt det bästa inom kaffets område! SUPER!!! Skulle göra vad som helst för att få StarBucks nära mig! Love it... /Lisa.
Angående sylt i kaffet, så stämmer det att man i norrland kan få hjortronsylt i latten, men då snarare i Umeå och av Costas Pliatsikas som vunnit en rad mästerskap i genren. "Norrländsk latte" kallas den och fungerar som en signaturdryck för just honom, och tro mig, han kan sitt jobb.
Nu har jag hört det från flertalet håll, Espresso house kommer att sälja till starbucks om dom lyckas bygga upp till 100 eller vare 200 cafén innan 2010.
dom som äger espressohouse nu har delägare som är delägare i starbucks.
Jag har inget som helst emot kaffet på Starbucks, tycker det är mycket godare än på något annat café. Speciellt i Sverige. De har många olika fantasifulla variationer på sitt kaffe, för att passa så många olika kunder som möjligt!
Skriv en kommentar