Arkiv för september 2006

Som jag nämnde i Kaffesnobben i Belgien: Kaffekulturen tillbringade jag några dagar i Belgien i somras. Här är den tredje av tre rapporter från belgiska kaffeställen.
Sista dagen i Belgien tillbringade vi mestadels i Ghent. Efter lunch började det som vanligt suga i kaffetarmen och vi kom att tänka på att vi tidigare hade gått förbi något som såg ut som ett gammalt och genuint kaffeställe. Vi gick tillbaka dit för att prova.
25 september 2006

Som jag nämnde i Kaffesnobben i Belgien: Kaffekulturen tillbringade jag några dagar i Belgien i somras. Här är den andra av tre rapporter från belgiska kaffeställen.
Knokke, sen eftermiddag i slutet av juli. Efter en hel eftermiddag på stranden med tillhörande cykeltur (det hör till att cykla när man är i ett så platt land som Belgien) var vi trötta av solgasset, varma och törstiga. Då ville vi hitta ett mysigt ställe att ta en kopp kaffe på före middagen.
11 september 2006

Som jag nämnde i Kaffesnobben i Belgien: Kaffekulturen tillbringade jag några dagar i Belgien i somras. Här är den första av tre rapporter från belgiska kaffeställen.
Mitt i värsta värmeböljan i mannaminne åkte vi ut till kusten för att tillbringa en dag på stranden och förhoppningsvis få lite svalkande vind. Belgien har bara 7 mil kust, och på den ligger Knokke. Det är en riktigt mysig stad med mycket medelhavskänsla.
3 september 2006